FALA UDERZENIOWA
Posiadamy dwa rodzaje fal uderzeniowych:
-
radialną
-
elektroakustyczną - skupioną
Fale uderzeniowe stanowią jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia dolegliwości bólowych układu mięśniowo - szkieletowego. Głównymi efektami biologicznymi działania fal uderzeniowych w fizjoterapii jest łagodzenie bólu, oraz stymulacja regeneracji tkanek.
Wskazania do terapii falą uderzeniową, to schorzenia kwalifikujące się do leczenia z wykorzystaniem fali uderzeniowej są wszelkiego rodzaju uszkodzenia w obrębie mięśni, ścięgien, więzadeł czy torebek stawowych.
-
Stan zapalny powięzi podeszwowej stopy
-
Ostroga piętowa
-
Łokieć golfisty ( stan zapalny nadkłykcia przyśrodkowego)
-
Łokieć tenisisty (stan zapalny nadkłykcia bocznego)
-
Zespół mięśnia piszczelowego przedniego
-
Ból ścięgna Achillesa
-
Zapalenie ścięgna rzepki – kolano skoczka
-
Wapniejące zmiany ścięgien w obrębie kompleksu barkowego
-
Stan zapalny ścięgien mięśni rotatorów stawu barkowego
-
Przewlekłe entezopatie ( stany zapalne ścięgien)
-
Stan zapalny ścięgna przy przyczepie do krętarza
-
Wzmożone napięcie mięśniowe
Terapia skupioną falą uderzeniową (FSWT) – to nieinwazyjne rozwiązanie w terapii schorzeń m.in. narządu ruchu, którą wykorzystuje się głównie w leczeniu przewlekłych zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego działając przeciwbólowo i stymulując procesy naprawcze. Efekty terapeutyczne:
- gojenie złamań
- natychmiastowa ulga w bólu
- regeneracja ścięgien
- eliminacja zwapnień
- relaksacja mięśni
- powstawanie nowych naczyń krwionośnych
Skupiona fala uderzeniowa w porównaniu do tradycyjnej, popularnej fali uderzeniowej (RSWT) dzięki zogniskowaniu wiązki akustycznej daje możliwość bardzo precyzyjnej aplikacji w miejsce objęte schorzeniem. Dodatkowo, dzięki dedykowanym nakładkom, możliwe jest ustawienie głębokości, na której fala uderzeniowa ma spełniać swój efekt terapeutyczny – od płytkiej warstwy podskórnej (0-35mm) aż do okolicy kości (30-65mm).
Z uwagi na fakt innego mechanizmu wytwarzania fali niż w przypadku fali RSWT, zabieg fali skupionej jest znacznie mniej intensywny w odczuciach, a przez to o wiele lepiej tolerowany przez pacjentów.
Na liście wskazań do zabiegu znajdują się popularne przypadłości układu mięśniowo-szkieletowego tj.: łokieć tenisisty/golfisty, ostroga piętowa, zwapnienia ścięgien, utrudniony zrost kostny, zespół zamrożonego barku, zespół cieśni nadgarstka i wiele innych. Poza układem ruchu, skupiona fala uderzeniowa jest innowacyjnym narzędziem wykorzystywanym coraz częściej w leczeniu problemów urologicznych, w tym choroby Peyroniego czy zaburzeń erekcji. W tym ostatnim, mechanizm działa skupionej fali uderzeniowej, polegający na stymulacji tworzenia nowych naczyń krwionośnych jest skutecznym, a przede wszystkim przyczynowym leczeniem schorzenia o wysokiej skuteczności i trwałości, co wynika z opinii pacjentów poddanych terapii w przeglądzie wielu badań naukowych.