• Facebook Social Icon

© 2023 by Dar-Med

Ciepłolecznictwo czyli inaczej leczenie ciepłem jest to dostarczanie do organizmu energii cieplnej. Ciepło jest dostarczane na zasadzie przenoszenia i przewodzenia. Każdy organizm może różnie reagować na dostarczone ciepło, jest to spowodowane m.in. od różnicy pomiędzy temperaturą dostarczanego ciepła a temperaturą organizmu, czasu poddawania organizmu nagrzewaniu, powierzchni ciała, która jest poddawana nagrzewaniu. Zmiany zachodzące w organizmie podczas nagrzewania można podzielić na odczyny: ogólny i miejscowy.


Odczyn miejscowy - naczynia krwionośne i limfatyczne ulegają rozszerzeniu w miejscu nagrzewania, jest on wynikiem podnoszenia temperatury tkanek, przez co jest zwiększony przepływ krwi. Ma to znaczenie w leczeniu stanów zapalnych.
 

Odczyn ogólny - powstaje w przypadku, gdy do organizmu dostarczy się znacznie większą ilość ciepła niż organizm jest w stanie oddać. W tym przypadku następuje przegrzanie ustroju, co skutkuje uruchomieniem się mechanizmu termoregulującego, przez co następuje nadmierne wydalanie potu wraz z dużą ilością wody, chlorku sodu oraz innych substancji mineralnych.

Zabiegi ciepłolecznicze wykorzystywane są w przypadku wzmożonego napięcia mięśni oraz powstającego przy tym bólu.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now